top of page
  • Obrázek autoraKateřina Horáková

Plíseň v bytě: jak se jí zbavit a jak jí předcházet

Každý z nás se alespoň jednou za život setkal s typickou plísní na stěnách. Tyhle skvrny, nejen že nejsou esteticky vzhledné, ale jejich spory ještě navíc tiše ničí naše zdraví. Existuje několik způsobů, jak plíseň v různých částech našich obydlí může vznikat. Od toho se pak odvíjí způsob, jakým proti nim zasáhneme nebo i to, jak jim můžeme předcházet. Proto přicházíme s uceleným přehledem toho nejzákladnějšího, co potřebujete jako laik o plísních vědět.


Jak plíseň vznikne?

Pokud jste se s plísněmi v bytě už setkali, víte že to je běh na dlouhou trať, který ne a ne skončit. Neustálé nakupování těch “zaručených prostředků”, které vždycky naslibují hory doly, ale dlouhodobý výsledek nikde. Pojďme to ovšem vzít pěkně od začátku. Proč vlastně plísně vznikají? Proč se objevují na těch stejných místech?

Plíseň na zdi

Vše se točí okolo vlhkosti vzduchu a jeho cirkulace. Při špatné cirkulaci vzduchu může být vzduch příliš suchý nebo vlhký a ani jedna z těchto situací není ideální. Suchý vzduch nám nedělá dobře a špatně se při něm dýchá. Naopak příliš vlhký vzduch napomáhá tvorbě již zmiňovaných plísní. Optimální vlhkost v interiéru by se měla pohybovat zhruba mezi 40-60 %. Zjistíte-li, že vlhkost ve vaší místnosti neodpovídá tomuto rozmezí, můžete využít zvlhčovače i odvlhčovače vzduchu podle potřeby. Riziko tvorby plísní se zvyšuje právě při vlhkosti nad 60 %. V místnostech je totiž více páry, která nemá kam unikat a začne se seskupovat na nejstudenější místa. Tam pak právě postupně začnou vznikat plísně.


Riziková místa v domácnosti

Vlhkost vzduchu ovšem není dána jen tak něčím. Často ji ovlivňujeme sami naším každodenním životem. Běžné domácí práce zásadně ovlivňují vlhkost v domácnosti. Pokud máte plíseň v kuchyni, bude s největší pravděpodobností způsobená vařením či pečením. Problém jednoduše vyřešíte tím, že si pořídíte kvalitní digestoř, která vysaje přebytečnou vlhkost ven. Další místnosti, která je pravděpodobně tou nejnáchylnější na vlhkost je bezesporu koupelna. Při sprchování nebo i sušení prádla se odpařuje velké množství páry, která způsobuje vysokou vlhkost. Proto je důležité pravidelně větrat, aby se tato vlhkost dále nekumulovala na jednom místě.

V ostatních částech bytu může být vlhkost způsobena nevhodným rozmístěním nábytku v pokoji. Pokud nenecháte žádnou mezeru mezi jednotlivými zdmi a samotným nábytkem, vzduch přestane proudit a začne se tím pádem srážet právě na těchto skrytých místech. To stejné platí i pro květiny. Rostliny v interiérovém designu jsou dnes velmi populární a pokud jste kytkomil a váš byt je ve skutečnosti malá džungle, je nutné pravidelně větrat a v některých případech pořídit odvlhčovač vzduchu.

Jak se zbavit plísně

Každý dům je ovšem jiný. Některé plísně mohou být způsobeny už při samotné stavbě. S masovým příchodem plastových oken, které prostor utěsní natolik, že vzduch nemá kudy unikat, se skokově zvýšilo i riziko vzniku plísní. V tomto směru tedy buďte opatrní a vybírejte kvalitní plastová okna.


Jak zabránit vzniku plísní?

Gró boje proti plísním je proudění vzduchu. Nejúčinnější metodou prevence je tedy pravidelné větrání všech místností. Větrání by mělo být krátkodobé a intenzivní. Mít celý den otevřené okno tzv. na ventilačku tak vlastně není úplně tolik potřebné. Občas si můžete pomoci obyčejným větrákem, který jednoduše zrychlí proudění vzduchu.

Celkově je důležité odstraňovat zdroje nadbytečné vlhkosti. Pojďme si to předvést na konkrétních příkladech. Při vaření používejte kvalitní digestoř, která odsaje vlhký vzduch. Vyprané prádlo zkuste sušit venku, zabráníte tím vlhkosti, aby nehromadila uvnitř v pokojích. Dávejte si také pozor na domácí akvária a to obzvláště v případech, kdy se nachází v menších pokojích. Obecně se pak zaměřte na rozmístění nábytku v domě. Najděte všechna místa, která by mohla být náchylná k plísni. Jsou to obvykle skuliny, které vznikají tak, když nábytek umístíte příliš blízko k sobě a vzduch nemá kam uniknout a zdržuje se na jednom místě.

Digestoř v kuchyni

Co dělat s existující plísní?

Boj s již existující plísní by měl mít dvě fáze. V prvé řadě je důležité se zbavit samotné plísně. Důležité je zhodnotit, jak moc se stihla plíseň rozrůst na zdech. Pokud zasažení není ještě tak vážné, zvládnete boj sami. Existuje velké množství protiplísňových prostředků. Vyzkoušet ale můžete také babské rady jako je použití vápna nebo modré skalice. Dávejte si ovšem pozor na to, že se vždy jedná o krátkodobé řešení.

Škrábání plísní

Když už vám ovšem plíseň přerůstá přes hlavu, bude nutné situaci řešit důkladněji než jen přípravky zakoupenými v drogerii. Oškrábat zdi až na omítku a to nejen v okolí viditelné plísně, ale minimálně i půl metru od této skvrny. Omítku je poté nutné ošetřit dezinfekčními prostředky, které vás opravdu zbaví plísně samotné. Ještě předtím než stěnu natřete novou barvou, nezapomeňte na podkladovou vrstvu penetrací. Právě penetrace zajistí, že se vám dezinfekce již vyhne. Pokud si ovšem nejste jistí v kramflecích a nejste natolik zruční, abyste zvládli takovéhle opravy v domě sami, není lepší řešení než si k sobě domů pozvat odborníky. Místo tradičních řemeslníků můžete zkusit využít služeb Adama, který disponuje největší sítí osvědčených malířů pokojů v Česku a na Slovensku. Rádi vám poradí i v složitějších situacích než jen klasické vymalování.

Druhou, stejně důležitou fází boje s plísněmi, je bezesporu odstranění příčiny jejího vzniku. Jedině tak totiž dosáhnete dlouhodobého a kvalitního řešení a nebudete se muset bát, kdy a kde se vám zase objeví skvrna na stěně.








0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page