Všude dobře, doma nejlíp. Doma byste se měli cítit spokojeně a v pohodě. Mělo by to být místo, kam se vždy rádi vracíte. Proto je důležité, aby se vám líbil i váš interiér a obklopovaly vás ty správné barvy nábytku, dekorací nebo vašich stěn. Malování pokojů je proces, na který je potřeba se důkladně připravit. Samozřejmě existuje také možnost obrátit se na odborníky a pokoje si nechat vymalovat profesionály.
Zdroj: Unsplash
Co vzít v úvahu při malování pokojů
Klíčové je uvědomit si, jakou místnost chcete vymalovat. Pokud nejste zastánce pouze bílých stěn, pak je nutné uvážit účel jednotlivé místnosti, kolik času v ní trávíte a jaké činnosti provozujete. Jiným způsobem je vhodné vymalovat kuchyň, jiným ložnici či obývací pokoj.
Jak často se doporučuje interiér bytu či domu malovat
V našich klimatických podmínkách se doporučuje malování bytu jedenkrát za dva až pět let. Pokud se stěhujete do nového bytu po předchozích majitelích, můžete se směle pustit do jeho výmalby či tuto činnost svěřit odborníkům. Také pokud máte možnost některý prostor poskytnout k pronájmu, rozhodně uděláte dobrý dojem, když vymalujete. Výmalba je klíčová nejen z hlediska estetického, ale i z hlediska hygieny. Ve staré malbě se totiž drží bakterie. Kromě bakterií se zde také usazují nečistoty, prach, fleky či zápach. Pokud máte v domácnosti malé děti nebo zvířátka, pak je lepší malovat častěji (jednou za dva roky). V některých místnostech se zase více práší a stěny tak vyžadují častější péči.
Kdy se pustit do malování
Všeobecně panuje názor, že je nejlepší vymalovat byt v letních měsících. Je teplo, svítí sluníčko a není žádný problém s dostatečným větráním. Avšak opak je pravdou, malovat v zimě se vyplatí. V zimě totiž zaschne natřený povrch poměrně rychlým tempem. Suchý vzduch v kombinaci s vytopenou místností zajistí lepší výsledek oproti výmalbě v létě. Stěny jsou vyhřáté, a proto je zaručena delší životnost nátěru.
Kromě těchto praktických rad je výmalba v zimě příjemnější i v rámci využití vašeho volného času. Přeci jenom se stmívá dříve, tudíž není možné pobývat venku tak dlouho jako v letních měsících. Nicméně na proces výmalby si dopřejte denní světlo. Za denního světla totiž lépe docílíte vámi požadovaného odstínu a spíše se vyvarujete fleků na stěnách.
Co všechno potřebuji na malování
Nejprve si rozmyslete, zda budete malovat celý byt nebo jen některé místnosti. Dále zvažte, zda budete malovat bílou barvou či zda se odvážíte použít barevný odstín. Například pastelovými tóny nic nezkazíte, pokud nebudou v místnosti dominovat. Pokud máte odvážnou povahu, můžete zvolit i geometrické obrazce.
Než se pustíte do samotného procesu malování, je třeba se na tuto činnost důkladně připravit. Měli byste mít rozmyšlený budoucí vzhled místnosti po vymalování. Místnost je třeba vyklidit a na zbývající části místnosti použít ochranné pomůcky jako je fólie, která poslouží na ochranu podlahy. Maskovací lepicí pásku použijete pro ochranu okenních a dveřních rámů. Ochrannou samolepicí fólii oceníte při malování, tuto nalepíte na skelní výplně u oken či dveří. Zednickou štětku vezměte do ruky, když chcete odstranit staré barvy, které se odlupují. Bez štětek či válečků byste se při výmalbě pokojů také neobešli. Zde jsou praktické rady, co vše potřebujete k malování.
Jak postupovat při malování pokojů
Není to úplně snadný proces. Je třeba si promyslet plán, které místnosti chcete vymalovat, jestli ponecháte klasické stěny v bílé barvě nebo sáhnete po odstínech. Zda budete barevným odstínem malovat všechny stěny v místnosti nebo jen jednu. Jakou barvu zvolíte, a také, zda se do malování pustíte vlastními silami nebo se raději obrátíte na odborníky. Pokud do toho půjdete na vlastní pěst, je potřeba sehnat si vhodné oblečení, hadříky, válečky a ochranné pomůcky.
💡Tip na článek: Jak postupovat při malování pokojů
Zdroj: Unsplash
Jak malovat, aby nebyly fleky
Jestliže budete samostatně provádět výmalbu místnosti ve vašem bytě, dejte si pozor na to, aby nevznikaly fleky. Základním pravidlem je možnost dvouvrstvého nátěru. Povrch namalujte dvěma vrstvami. První vrstva je podkladová, ta zlepší přilnavost barvy k povrchu a minimalizuje riziko vzniku fleků. Až natřete tuto podkladovou vrstvu, nechte ji úplně vyschnout. Teprve poté natřete místnost druhou vrstvou. Ještě předtím odstraňte všechen prach a všechny nečistoty a mastnotu ze stěn, které chcete nově vymalovat. Pokud se na výmalbu bez fleků sami necítíte, naši partnerští malíři pokojů jsou vám k dispozici. Jednoduše zadejte parametry výmalby do naší kalkulačky malování a spočítejte si cenu online. Vymalováno můžete mít klidně hned zítra. A bez fleků.
Trendy v malování
Jste typ člověka, který sleduje aktuální trendy v bytovém designu? Pak můžete sladit svoji výmalbu s aktuálními trendy. Vždy ale nezapomeňte na váš osobní styl interiéru a na vaši osobnost. Celkově by mělo vaše vybavení bytu působit sladěně, a hlavně vy byste v něm se měli cítit velmi dobře.
Velmi trendy jsou syté barvy, které vytváří luxusní dojem. Smaragdově zelená, královsky modrá či tmavě růžová jsou na špici. Sytými barvami přilákáte pozornost a je třeba je vyvážit neutrálními barvami jako je bílá, krémová či šedá.
Dále se těší oblibě zemité barvy, které naleznete v přírodě. Barva béžová, šedá, hnědá či slonová kost je to pravé ořechové.
Světlé barvy jsou stále oblíbené, zde můžeme jmenovat bílou, pískovou či barvu cafe latte.
Zdroj: Unsplash
Kolik stojí vymalovat pokoj
Při rozhodování, zda se pustíte do výmalby svépomocí či zda se obrátíte na odborníky, vás jistě budou zajímat finanční náklady na malování. Konečnou cenu výmalby ovlivňuje mnoho faktorů. Samozřejmě vše závisí na velikosti pokoje, stavu a typu stěn, kvalitě vybavení a typu použitých barev.