Třpytivá barva na zeď: Jak dodat interiéru šmrnc a eleganci
- Martin Hýl
- 20. 5.
- Minut čtení: 3
Chcete, aby vaše stěny zaujaly na první pohled? Třpytivá barva na zeď je originálním způsobem, jak dodat interiéru nádech luxusu a jedinečnosti. Poradíme vám, jak správně aplikovat třpytivé nátěry, s čím je kombinovat a do jakých místností se hodí nejlépe. Inspirujte se tipy, které rozzáří váš domov!

Kde můžeme třpytivé zdi vidět
Zeď vymalovaná třpytivým nátěrem je jedinečným prvkem v interiéru. Probudí a doslova rozzáří jinak obyčejnou místnost i celý byt. Kam se ale hodí? Není až tak rozhodující místnost, kterou třpytivý nátěr vymalujete, jak spíš styl, ve kterém máte pokoj či byt zařízený. Skvělý designový prvek je využití třpytivé barvy při zařizování salonů. Kosmetické, kadeřnické či jiné salony často volí luxusní a noblesní styl. Proč? Chtějí, aby se zde zákazníci cítili výjimečně. Můžete zde tedy vidět právě třpytivé barvy na zdi, luxusní tapety nebo doplňky se sklem nebo křišťálem.
Kromě salonů se ale využívají třpytivé zdi také v bytě. Berte ovšem v potaz, že barva se třpytkami se nehodí ke každému stylu. Nejlépe vynikne např. v bytě zařízeném v glamour stylu. Tento styl se inspiruje rokokem a využívá hlavně lesklé materiály. Najdete zde např. skleněné nebo křišťálové dekorace, sametové či saténové povlečení a jiné textilie a lesklý zdobený nábytek. Ve stylu kombinujícím starožitné a moderní prvky třpytivé zdi nejlépe vyniknou. Kromě glamour stylu vyniknou třpytivé zdi v moderně zařízeném bytě. Moderní styl využívá základní barvy jako bílá, černá, šedá nebo krémová. Doplňky volí spíš kovové, skleněné a čisté. Třpytivé zdi mohou rozbít jednolitost a barevnou střídmost. Mezi další styly, které by si dobře rozuměly s třpytivými zdmi, patří např. art deco, italský styl a jiné.
Do jakých místností třpytivý nátěr nanést?
Třpytivý nátěr na zeď lze nanést v podstatě do jakékoliv místnosti. Kde ale nejlépe vynikne, je zcela jistě obývací pokoj a ložnice. Obývací pokoje obvykle bývají středobodem celého bytu. Schází se zde rodina i návštěvy a trávíme zde většinu času. Třpytivá nátěr na hlavní zdi s krbem, televizí nebo pohovkou se stane dominantním prvkem celého pokoje. Nedoporučujeme natírat všechny zdi, jedná se o velmi výrazný prvkem, který skvěle podtrhne právě jednoduše zařízený pokoj. To znamená, že zbytek pokoje vymalujte ideálně neutrální barvou a zvolíme doplňky spíš světlé barvy. Místnost můžeme doplnit také doplňky ze skla nebo z luxusních lesklých látek – satén, samet nebo brokát. Podobně můžeme zařizovat také ložnici. Saténové nebo sametové povlečení, skleněné nebo luxusnější křišťálové lustry – to vše spolu s třpytivými zdmi pomůže vytvořit luxusní a jedinečný prostor pro váš spánek.

Jak aplikovat třpytivý nátěr
1. Příprava zdí – očistěte zeď. Měla by být suchá, čistá, bez prachu, nečistot a zbytků předešlé barvy.
2. Příprava pomůcek - pořiďte si pomůcky na malování. Potřebovat budete váleček, nádobu na barvu, mřížku na malování, krycí folii a maskovací pásku. Hodit se vám budou také štětce, tzv. zárožáky, teleskopická tyč a špachtle na rozmíchání barvy.
3. Naneste penetraci – druhý krok je nanesení penetračního nátěru. Penetrace sjednotí povrch, zajistí lepší přilnavost a sníží savost podkladu. Vždy postupujte podle pokynů výrobce.
4. Smíchejte třpytky s barvou – nyní je čas smíchat třpytky se zvolenou barvou. Barvu a třpytky důkladně promíchejte a co nejdříve zeď vymalujte. Třpytky a barva jsou umístěné v samostatných nádobách. Pokud by třpytky byly rovnou umístěny do barvy, zničily by se a nedošlo by k požadovanému efektu.
Malování zdí barvou se třpytkami není příliš složité. Pro stoprocentní výsledek je ale vždycky lepší využít služeb odborníků. Na kolik by vás vymalování pokoje přišlo, zjistíte v naší kalkulačce malování.