Správná kombinace barev může proměnit váš domov v útulný a stylový prostor. Jak ale vybrat barvy, které spolu ladí a zároveň odrážejí váš osobní styl? Přinášíme tipy a inspirace pro výběr barevných palet, které budou skvěle fungovat v každé místnosti vašeho domova.
Source: Unsplash
Jak zvolit barvy do jednotlivých místností?
Pokud jste zastánci barevného domova, pak se nebojte vymalovat si zdi jednotlivých místností barevně. Bílá je samozřejmě klasika, ale můžete sáhnout i po barevných odstínech. Je všeobecně známo, že každá barva na člověka působí, především na jeho psychiku i aktivizaci nebo naopak uklidňujícím dojmem. V místnostech, které slouží především k odpočinku se vyvarujte aktivizačních barevných odstínů. Kromě výmalby na zdech také můžete ladit nábytek s barvami na stěnách nebo dominantní prvky s doplňky.
Jaké odstíny výmalby zdi jsou vhodné do jednotlivých místností?
Základní dělení se týká barev teplých a studených. Teplé barvy vám dodají pocit tepla a aktivizují vás k určité činnosti a vyvolávají ve vás emoce. Vhodné jsou tedy do společenských místností, do obývacího pokoje, do kuchyně, popřípadě do dětského pokoje. Studené vás uklidňují, takže patří do místností určených k odpočinku, například do ložnice, koupelny nebo do pracovny.
Sytost odstínu
Při výběru odstínu na výmalbu je dobré zvážit velikost místnosti, a také si uvědomit světovou stranu, na kterou je místnost orientována. Zkrátka v které denní době je místnost dostatečně prosvětlená a kdy je v místnosti naopak méně denního světla. Do místností umístěných na sever se hodí světlé a teplé odstíny a do místností umístěných na jich zase studené odstíny. Na malé prostory sáhněte po světlých odstínech, pak je opticky zvětšíte, syté barvy se hodí spíše do velkých nebo dlouhých prostor.
Pravidlo 60-30-10
Tímto pravidlem se řídí designéři. Chcete-li to mít u vás doma zařízené podle osvědčených pravidel, promyslete poměry barev podle tohoto pravidla. 60% by měla tvořit hlavní barva, 30% vedlejší barva a 10% doplňková barva.
Hlavní barva tvoří stěžejní barevnou kotvu místnosti. Barva by měla pokrývat velké plochy a dominantní části nábytku. Velkými plochami se rozumí stěny, podlaha, rozměrný nábytek a pevné povrchy jako například rámy oken a zárubně dveří. Pokud zvolíte neutrální bílou, šedou či béžovou, můžete se poté v kombinaci ostatních částí interiéru více odvázat.
Vedlejší barva by se měla od hlavní odlišovat, ale ne každému vyhovuje kontrastní barva. Nespletete se, pokud sáhnete po jiném odstínu hlavní barvy. Hlavní barva a vedlejší barva by měly spolu oku pěkně ladit. Vedlejší barva je vhodná pro větší kusy nábytku jako je například sedačka, komoda, nábytkové sestavy nebo závěsy či kusové koberce.
Doplňková barva může interiér oživit. Můžete zvolit nějaký výrazný odstín. Zastoupena je v doplňcích a například v bytovém textilu. Výrazné barvy vás mohou časem iritovat. Nicméně u doplňků to vůbec nevadí, protože je můžete velmi snadno vyměnit za jiný výrazný barevný odstín.
Jak na vás barvy působí?
Každá barva na vás působí různě. Některé optimisticky a aktivizačně, jiné uklidňujícím dojmem. Tyrkysová ve vás vzbudí vzpomínky na moře a dodá zvolené místnosti svěžest. Modrá podporuje pohodu, klid a soustředění. Žlutá vyzařuje to samé, co Slunce, tedy optimismus a dobrou náladu. Hnědá je symbolem stability, harmonie a rovnováhy. Fialová vás přiměje k odpočinku, k meditaci a k přemýšlení. Oranžová hýří energií a pomůže s pozorností a aktivitou. Zelená je barva spojená s přírodou, je uklidňující a je barvou naděje. Růžová vám do místnosti přinese cit, smyslnost i romantiku. Červená energii, vášeň a pozornost – ale pozor, v interiéru s ní opravdu velmi šetřete, časem totiž může působit až agresivně. Bílá, černá, šedá i béžová působí neutrálně.
Obývací pokoj
Osvědčenými barvami jsou neutrální béžová či elegantní šedá. Jste-li odvážnější typ, zvolit můžete žlutou (hořčicovou či kanárkovou), jakékoliv odstíny zelené (listová, namodralá zelená a olivová), zemité odstíny hnědé. Jste-li milovníci pokojových květin, zvolte zelenou barvu. Ta vnese do místnosti klid a harmonii. Znáte pojem „biophilní design“? Kombinací hnědé se zelenou, nebo oranžové s bílou a černou nic nezkazíte. Na černou pozor, časem by se vám mohla „okoukat“.
Source: Unsplash
Kuchyně
Co si budeme povídat, kuchyně byla vždy místem rodinných setkávání. Tvoří společný prostor, kde se vaří, peče, smaží a tmelí rodinu při společných obědech nebo večeřích. Hodí se sem barvy podporující tvořivost a štěstí. Nešlápnete vedle se žlutou, zelenou či modrou.
Koupelna
Místo k odpočinku, relaxaci a načerpání nových sil. Sáhnout můžete po žluté i modré nebo můžete zůstat u bílé klasické.
Pracovna
Někteří z vás mají místnost nebo alespoň část místnosti vyhrazený jako pracovní koutek. Zde je potřeba se soustředit a zároveň mít mysl v klidu, abyste mohli být tvořiví. Do pracovny se hodí kombinace modré s oranžovou, žlutá se zelenou a fialovou.
Dětský pokoj
Dětský pokoj je místností pro pestré barvy. Nicméně je rozdíl, zda zařizujete pokojíček pro předškoláka nebo adolescenta. Dětský pokoj může hýřit těmito barvami: Žlutá se zelenou a fialovou, oranžová s bílou a černou.
Ložnice
Ložnice je velmi důležitým prostorem, kde byste měli mít klid a možnost kvalitního spánku. Nemělo by vás rušit nic, co patří k vaší práci ani žádné přístroje vyzařující modré světlo. Do ložnice se tudíž hodí barvy jako jsou modrá v kombinaci s oranžovou, hnědá se zelenou, fialová s bílou.
Pokud chcete přenechat výmalbu pokojů profesionálům, v naší kalkulačce malování si můžete spočítat, jak to finančně ovlivní váš rozpočet.