top of page
  • Obrázek autoraRedakce

Kdy je třeba penetrace?

Penetrace je klíčovým krokem při přípravě povrchu na malování. Zajišťuje, že nová vrstva barvy dobře přilne a poskytuje dlouhotrvající a kvalitní výsledek. Tento proces však není vždy nezbytný a jeho potřeba závisí na několika faktorech. V tomto článku si přiblížíme, kdy je penetrace skutečně potřebná, a kdy ji lze vynechat.Co je penetrace?

Penetrace, někdy nazývaná také jako podkladní nátěr, je speciální přípravek, který se aplikuje na povrch před samotným malováním. Jejím hlavním úkolem je sjednocení savosti podkladu, zlepšení přilnavosti barvy a snížení její spotřeby. Díky penetraci může barva rovnoměrně pokrýt povrch a zabránit vzniku nežádoucích skvrn nebo nerovností.


Kdy je penetrace nezbytná?

1. Nové povrchy

Pokud malujete na nové omítky, sádrokarton nebo beton, penetrace je nutná. Nové povrchy jsou obvykle velmi savé a penetrace pomůže zamezit příliš rychlému vstřebávání barvy, což by mohlo vést k nerovnoměrnému vzhledu a vyšší spotřebě barvy.


2. Opravy a renovace

Při opravách starších zdí, které byly zasaženy vlhkostí, plísněmi nebo byly opravovány sádrovými stěrkami, je penetrace důležitá. Pomůže zpevnit povrch, sjednotit jeho savost a připravit ho na novou vrstvu barvy.


3. Staré nátěry

Pokud je na zdi starý nátěr, který se odlupuje nebo je nerovnoměrný, je vhodné povrch před malováním penetrovat. Penetrace pomůže upevnit zbytky staré barvy a zamezí jejich dalšímu odlupování.


4. Porézní materiály

Povrchy jako je dřevo, sádrokarton nebo nepálená cihla jsou velmi porézní a bez penetrace by mohly nasáknout barvu nerovnoměrně. Penetrace sníží savost těchto materiálů a zajistí rovnoměrnou aplikaci barvy.Kdy je penetrace zbytečná?

1. Dobře udržované povrchy

Pokud malujete na povrch, který je čistý, pevný a rovnoměrně savý, penetrace není nutná. To platí například pro zdi, které byly nedávno malované a barva na nich drží dobře.


2. Některé typy barvy

Některé moderní barvy obsahují složky, které již obsahují penetrační látky. V těchto případech je možné penetraci vynechat, pokud výrobce barvy neurčí jinak.


3. Nízká savost 

U povrchů s nízkou savostí, jako jsou například některé druhy plastů nebo kovů, není penetrace nutná. Tyto materiály obvykle vyžadují speciální základní nátěry určené přímo pro daný typ povrchu.Jak aplikovat penetraci?

Aplikace penetrace je jednoduchý proces, který zvládne každý s minimálními zkušenostmi. Zde je několik kroků, které je třeba dodržet:


1. Příprava povrchu

Povrch musí být čistý, suchý a zbavený prachu, mastnoty a volných částic. V případě potřeby povrch omyjte a nechte důkladně oschnout.


2. Volba penetrace

Vyberte vhodnou penetraci podle typu povrchu a návodu výrobce


3. Aplikace

Penetraci aplikujte pomocí válečku, štětce nebo stříkací pistole. Postupujte rovnoměrně a dbejte na to, aby byla vrstva tenká a dobře rozetřená.


4. Schování

Po aplikaci nechte penetraci dostatečně zaschnout. Doba schnutí závisí na typu penetrace a podmínkách prostředí, obvykle se pohybuje mezi 4 až 24 hodinami.Penetrace je důležitým krokem v přípravě povrchu na malování, který může výrazně ovlivnit konečný výsledek. Její použití je nezbytné zejména u nových, porézních nebo poškozených povrchů. Naopak u dobře udržovaných nebo specifických materiálů může být zbytečná. Před začátkem malování je vždy dobré zvážit potřebu penetrace, aby vaše práce byla co nejefektivnější a výsledek dlouhotrvající.

Pokud si nejste jisti, jaké kroky jsou pro vás nejvhodnější, neváhejte využít naši malířskou platformu Adam. Na našem webu www.mujadam.cz najdete užitečné rady a kalkulačku, která vám pomůže vypočítat potřebné množství materiálu a cenu vaší malířské práce. Navštivte také náš blog, kde najdete další tipy a triky pro malování, například jak správně vybrat barvy nebo jak se vyhnout běžným chybám při malování.

0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page