top of page
  • Obrázek autoraRedakce

Co zničí plíseň?

Plíseň je velmi nepříjemný jev, který škodí našemu zdraví a může napadat různé oblasti domu. Je důležité ji co nejdříve odstranit, jinak se bude rozšiřovat a vytvářet další problémy.Prevence je klíčem

Předcházet plísni je nejlepší možné řešení. Důležité je pravidelně větrat a jednou za den udělat průvan v celém bytě. Mohou také pomoci odvlhčovače vzduchu nebo ozónové čističky. Dalším bodem je správné topení. Je důležité, aby byl dům dostatečně vyhřátý, aby se zabránilo kondenzaci vlhkosti na stěnách. Také dobrá izolace a odvětrávání koupelny a kuchyně pomáhají zabránit vzniku plísně.


Odhalení plísně

Pokud nám i přes to plíseň v bytě vznikne, musíme ji ještě odhalit. Častokrát ji prozradí její zápach. Je zatuchlý a nepříjemný a je obtížně přehlédnutelný. Plíseň také můžeme identifikovat podle viditelných skvrn na stěnách nebo na jiných površích. Kromě toho nás na plíseň mohou upozornit zdravotní problémy, jako jsou respirační potíže nebo alergie.


Co zabírá proti plísni

Na plíseň je velmi účinné bělidlo, SAVO a jiné přípravky určené přímo na boj proti plísním v bytě. Jak odstranit plíseň octem

Pokud nechcete jít přímo chemickou variantou, můžete zvolit ocet. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a postříkejte postižené oblasti. Nechte působit, a poté otřete čistým hadříkem. 


Jak se zbavit plísně bez chloru

Pokud preferujete jiné metody, ale nechcete používat opět tolik chemie, můžete vyzkoušet peroxid vodíku nebo přírodní čisticí prostředky na bázi citronu.


Jak vyprat plíseň, pokud vám napadla textil?

Pokud vám plíseň napadla i závěsy nebo jiný textil, pouze praním ji neodstraníte. Textil můžete například dvakrát ponořit alespoň na 8 hodin do octa a poté vyprat. Jiná možnost je peroxid vodíku. Naředíme 3% peroxidu vodíku s vodou v poměru 1:3 a poté tím natřeme postižené místo a necháme několik hodin působit. Pokud skvrna zmizí, textil následně vybereme. Další možností může být například i soda. Při praní vysoké teploty nad 70 °C dokážou efektivně s plísní bojovat. Proto praní prádla při vysokých teplotách, vaření vody a pravidelné čištění s horkou vodou mohou pomoci plíseň eliminovat.Po odstranění plísně

Pro odstranění zápachu z plísně použijte ocet, kávovou sedlinu nebo aktivní uhlí. Tyto přírodní absorbenty pohlcují zápach a pomáhají vytvářet čistější prostředí.

Je pravděpodobné, že vám po odstranění plísně ze zdi zůstanou na zdi fleky. Proto je možné, že bude třeba stěnu znovu vymalovat. Pokud budete chtít zjistit, na kolik vás výmalba může přijít, můžete se podívat na naši online kalkulačku malování.

Dále je také důležité místnost pořádně vyvětrat a zapnout například ozónovou čističku nebo odvlhčovače vzduchu.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

댓글


bottom of page