top of page
Obrázek autoraRedakce

Antibakteriální barvy na zeď: Proč je zvolit?

Trpí vaše domácnost na vlhkost nebo vznik plísní? Rádi byste doma předešli nežádoucímu množení mikrobů? Pak je na místě zvážit výmalbu antibakteriálními barvami. Tento článek přináší informace o tom, jaké výhody antibakteriální nátěry skýtají a kde je vhodné je použít. 


Moderní koupelna s čistými liniemi a stěnami natřenými antibakteriální barvou pro hygienické a zdravé prostředí

Zdroj: Pexels

Zneškodní většinu bakterií a virů

Specifickou vlastností antibakteriálního nátěru je schopnost zneškodnit naprostou většinu mikrobů. Barva také znemožňuje, aby se na ní mikroby množily a rostly a je vhodná k použití i pro alergiky.

Antibakteriální barvy a přísady, díky kterým se mikroby nemohou dále šířit, jsou bezpečné stejně jako klasické barvy na zeď. Tyto barvy obsahují ve své svrchní vrstvě ionty stříbra, fotokatalytických částic, biocidu nebo silikátových disperzí. Barvy mívají označení CE a jsou v souladu s ČSN EN 1504-2.

Účinky antibakteriálních nátěrů obsahujících koloidní stříbro jsou založeny na bázi iontoměniče. Barva díky obsaženému stříbru v místě, kde se dotkne mikroorganismu, naruší jeho buněčnou stěnu a oslabí ji natolik, že se buněčná stěna protrhne a buňka zemře. Mikroorganismy se proti takovému procesu nejsou schopny nijak bránit, ani si vůči nátěru neumí vytvořit účinnou obranyschopnost. Nemusíte se ovšem bát, že by měla barva (například při styku s kůží během malování) negativní účinky na člověka.  Reakce, k níž díky antibakteriální složce dochází, se totiž neřetězí.

Proč antibakteriální barvy zvolit

Ačkoliv jsou antibakteriální nátěry dražší, jejich použití se vyplatí. Mají relativně dlouhou životnost a při správné péči vydrží jimi natřené plochy v dobré kondici i čtyři roky. Jsou také odolné, takže je můžete bez problémů jemně otírat a čistit. Při očišťování si však dávejte pozor na přílišné užívání tlaku a síly, ty by mohly vést k narušení struktury vrchní vrstvy barvy, a tak ke snížení jejích účinků.

Antibakteriální barvy rovněž rychle schnou, takže na opakovaný nátěr nemusíte čekat příliš dlouho. Barvy zabijí díky své technologii většinu mikrobů v rámci dvou hodin po expozici, v jejich hubení ale pokračují i poté. Znemožňují také další množení virů a bakterií.

Jak na antibakteriální nátěr?

S barvami malujte klasicky, za pomocí štětky anebo válečku. Po jejich zaschnutí můžete aplikovat další vrstvu. Detailněji si jednotlivé kroky připomeňte v našem článku Jak postupovat při malování pokojů. Pokud budete chtít barvou přemalovat již vymalovaný prostor, je vhodné stěny přetřít penetračním nátěrem.

Jestliže je na zdi, kterou chcete antibakteriálním nátěrem opatřit, již nějaké znečištění nebo plíseň, je vhodné zeď očistit a plísně ji před nátěrem mechanicky zbavit. Pokud nevíte, jak na to, můžete využít babské rady na plíseň na zdi.

Do koupelen a kuchyní

Ačkoliv si v případě zmínky užití antibakteriálního nátěru nejspíše vybavíte veřejné prostory využívané větším množstvím osob, kde je třeba zajistit zvýšenou čistotu (školy, laboratoře nebo nemocnice), není nutné možnosti aplikace antibakteriálního nátěru takto omezovat. Je možné a někdy vhodné použít jej i v domácnostech.

Antibakteriální nátěry mohou být i v našich domovech aplikovány všude, kde je třeba. Nejvíce se nabízí prostory s vytíženým provozem, jako kuchyně, koupelny či prádelny, kde bývá předpoklad vyššího výskytu virů a bakterií.

V koupelně a prádelně, kde se častěji drží vlhkost, zamezí vzniku a rozšiřování plísní. V kuchyni se hodí využít je zejména v částech věnovaných přípravě jídla a čištění, tedy v okolí sporáku a dřezu. Vhodné je použít tyto barvy i na vstupní prostory, chodby nebo sklepy, opět zejména tam, kde je vlhko a kde se vyskytují plísně.

Uvažujete-li o využití antibakteriálních barev, neváhejte a ozvěte se odborníkům prostřednictvím naší platformy Adam. Partnerští malíři pokojů s tímto typem nátěru mají zkušenosti a rádi se o vaši zakázku postarají.

bottom of page