top of page
Obrázek autoraRedakce

Teplé barvy v interiéru: Jak vytvořit útulný a příjemný domov

Teplé barvy jako červená, oranžová a žlutá dodávají interiéru pocit útulnosti a pohody. Jak tyto barvy správně použít, aby váš domov působil příjemně a harmonicky? Přečtěte si naše tipy, jak kombinovat teplé barvy a vytvořit prostor, ve kterém se budete cítit skvěle.


Interiér v teplých barvách s pohodlným nábytkem, jemným osvětlením a oranžovou dekou, která přidává na útulné a příjemné atmosféře domova.

Teplé barvy nemusí být jen červená a oranžová

Teplota je jednou ze subjektivních vlastností barev; jejich zařazení mezi ty teplé nebo naopak studené záleží na naší zkušenosti. Asi není překvapením, že barvy jako žlutá, červená či oranžová nám připomínají oheň, žár, slunce, jedná se proto o barvy teplé. Naopak modrá nebo zelená v nás často evokují vlhkost a chlad, a proto je označujeme za studené.

Teplotní rozdělení barev ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Každá barva může být někdy barvou teplou a jindy barvou studenou. Záleží vždy na odstínu. Výjimku představuje oranžová, ta je vždy teplá a její studená varianta neexistuje.  Ale například i modrá a zelená mohou být barvy teplé, vždycky záleží na tom, jaký podíl dalších barev obsahují. Přimícháme-li do modré trochu žluté, hned se z chladné barvy stane barva teplá, nejčastěji nazývaná jako tyrkysová. Zelená barva zůstává teplou, podobá-li se hrášku. Naopak přimícháte-li do zelené modrou, nabude odstínů barvy studené.

Je dobré si ale dávat pozor i při výběru klasicky teplých barev. Z takové červené či žluté se přimícháním bílé může rázem stát barva studeného spektra. A jak je to s růžovou nebo fialovou? Teplou růžovou je tzv. fuchsiová, teplou fialovou tzv. purpurová; v té totiž na úkor modré převládá červená. Oblíbenou neutrální barvou interiérů bývá stále také béžová, jejíž nejtypičtější odstín je považován za teplou barvu. V případě hnědé opět záleží na přimíchání bílé. Teplou hnědou je čokoládová anebo zrzavá.

Řeč barev

Lze shrnout, že teplé barvy jsou výraznější a většinou rychle upoutají naši pozornost. Měly by nám dodávat energii a dobrou náladu.

A co nám konkrétní teplé barvy sdělují? Výrazná červená barva v sobě skrývá spoustu energie, podporuje také chuť k jídlu. Co takhle ji využít při dotvoření kuchyně? Více konkrétních nápadů, jak rozzářit Vaši kuchyň se dočtete v článku Jak vybrat ideální barvy na zeď do kuchyně

Žlutá barva má podporovat paměť, oranžová povzbuzovat. Fialovou si naopak vyberte, toužíte-li po zklidnění, uvolnění nebo meditaci, hodí se proto do částí bytu věnovaných relaxaci. Teplé odstíny modré Vás uklidní, zelené zase dodají pocit naděje a pohody.  Růžová evokuje křehkost, ženskost a romantiku a neutrální hnědá odkazuje k přírodě a spolehlivosti.

Kam teplé barvy umístit a jak je kombinovat?

Toužíte-li po oživení bytu teplými barvami, je dobré si nejprve rozmyslet, kam je umístíte, kde dobře vyniknou a vytvoří žádoucí efekt komfortu a útulnosti. Teplé barvy volte zejména v místnostech, které jsou obrácené k severu. Do nich obvykle nejde tolik světla, a tak můžete prostor rozzářit i díky vhodně zvoleným barvám. Vedle ale nešlápnete ani v místnostech prosvětlenějších. V nich díky teplým barvám energii a pozitivní náladu jen podpoříte.

Dále je dobré řídit se základní poučkou, která zní, že světlé barvy místnosti opticky zvětšují, tmavé světlo pohlcují. Světlé barvy proto volte spíše do menších prostor koupelen, předsíní či ložnic. Tmavší můžete naopak využít ve větších místnostech, například v obývacích pokojích.

A jak to udělat, aby vybrané barvy k sobě v místnosti ladily? Je vhodné zvolit si dvě nebo tři barvy, které budou interiér zaplňovat. Při volbě jednotlivých barev se pak buďto držte pravidla kontrastu anebo vyberte různé tóny jedné barvy.

Při kombinování barev může být také nápomocný poměr, v jakém budou jednotlivé barvy v místnosti využity. Nejčastěji se můžete setkat s poměrem 60-30-10. Největší plochu, 60 %, zaplní barva hlavní. Ta by měla pokrývat většinu stěn, podlahu, popřípadě výraznější nábytek, rámy oken či dveře. Ideální je vybrat barvu neutrální, z teplých nejlépe béžovou. K té pak nakombinujte v poměru 30 % barvu vedlejší. Ta by neměla být vyloženě kontrastní, naopak by měla mít k hlavní barvě barevně blízko. A jako tečku na závěr použijte tzv. akcentovou barvu, kontrastní, která doplní prostor o potřebný šmrnc. Touto barvou můžete např. vymalovat i jednu ze stěn.


Útulný obývací pokoj v teplých barvách s výrazným červeným křeslem, navozující příjemnou a hřejivou atmosféru domova

Pokud by vás ovšem zajímala divočejší a odvážnější hra s barvami, můžete se inspirovat v našem článku Odvážné a výrazné barvy.

Také toužíte po vřelém a útulném hnízdě? Odvažte se experimentovat s teplými barvami! Inspirujte se na malířské platformě Adam a využijte naši kalkulačku, díky které jednoduše zjistíte, kolik vás proměna vašeho bydlení bude stát. Malování potom bude hračka!

bottom of page