top of page
  • Obrázek autoraKateřina Horáková

Psychologie barev aneb jakou barvou vymalovat pokoje?

Pokud jste někdy otevřeli alespoň jeden vzorník barev, dobře víte, že vybrat tu správnou barvu do jakéhokoli pokoje je vlastně docela věda a člověku z toho může jít hlava kolem. Po chvilce přestáváte vidět jakýkoliv rozdíl mezi barvami a malé rozdíly mezi jednotlivými odstíny už vám začínají lézt krkem. Nejen kvůli vaší nerozhodnosti je skoro nemožné si vybrat. Proto vám přinášíme jednoduchý návod na to, jak vybrat tu správnou barvu do kterékoli místnosti. Povíme si, jaké barvy jsou vhodné například do dětských pokojů a které se naopak hodí do kuchyně či koupelny.


Co barva, to nálada

Vezmeme to pěkně od začátku. Jak je vůbec možné, že na nás každá barva působí úplně jinak? Všichni asi známe to typické škatulkování – červená je agresivní, modrá je pro kluky a růžová pro holky. Asociace, které si vytváříme mohou mít ovšem různý původ.

Barevná paleta

Některé z našich asociací jsou geneticky podmíněné. Matka Příroda nás vždy chrání a vymyslela několik způsobů, jak nás upozornit, co by nám mohlo ublížit na zdraví. Vzpomeňme si na sytý odstín červené na muchomůrce – ta přímo křičí, že je jedovatá. A takových příkladů bychom tu mohli vyjmenovat stovky. U některých barev máme zkrátka přirozeně zafixované jejich vlastnosti.

Další významy se ovšem sami učíme během našeho života. Některé přebíráme od společnosti, která přirozeně podléhá trendům. Věděli jste například, že dříve byla modrá naopak barvou děvčat? Tyto asociace se tedy mohou v průběhu času měnit. Sami si pak také barvy pojíme s různými zkušenostmi a vzpomínkami. Pokud jste například na prázdninách u babičky spávali pod růžovou peřinou, bude pro vás právě růžová navždy znamenat prázdniny, klid a bezstarostnost.


Faktory, které ovlivňují náš výběr

Když pomineme všechny již zmíněné psychologicky podmíněné faktory, které utváří na náš vztah k barvám, samotný výběr barev do interiéru ovlivňují více fyzikální faktory. Barvy můžeme obecně dělit na teplé a studené. Ty teplé nás vždy zahřejí a povzbudí, vyvolávají v nás emoce. Proto se hodí do společenských místností, jako například do obývacího pokoj, kuchyně nebo i dětských pokojů. Naopak studené nás spíše uklidňují a jsou vhodné v místnostech, ve kterých chceme relaxovat, odpočívat nebo se zkrátka soustředit sami na sebe – tzn. do ložnice, koupelny ale i do pracovny.

Interiérový design

Dalším faktorem, který je nutné při výběru ideální barvy zvážit, je, jak světlou či sytou barvu chceme použít. To se odvíjí od dispozic pokoje, který chceme vymalovat. Pokud se jedná o malý pokoj, použijeme světlé barvy, které celý prostor prosvětlí a tím pádem zvětší. O tom, jak jinak ještě malý pokoj opticky zvětšit jsme však již psali. Obecně však platí, že neutrální a světlé barvy jsou nadčasové a budou se vám hodit i k různobarevnému nábytku. Nejlepší ovšem je, pokud volíte barvu stěn až jako poslední, tedy až máte vybraný nábytek. Celý interiér tak sladíte a nestane se vám, že vám náhodou barva pohovky nebude ladit se stěnami.


Co tedy jednotlivé barvy znamenají?

Pokud stále tápete, jaká barva je ta pravá, pojďme si každou barvu probrat zvlášť. Třeba vás navedeme a vy už konečně budete schopni vybrat tu pravou pro váš pokoj.

Zlatá trojice šedá, černá a bílá jsou základní barvy. Obvykle je dáváme do kombinace s dalšími barvami. Bílá je ovšem výjimkou, o které se dopodrobna ještě budeme bavit. Šedou i černou dáváme ovšem vždy v kombinaci. A na černou pozor! Volte ji uvážlivě, protože vám výrazně zmenšuje prostor.

Modrá je dobrá. A jinak tomu není ani při výběru té pravé barvy na vymalování. Pokud zvolíte její světlou variantu, je to barva klidu, která vede k produktivitě. Proto je vhodná do koupelny či do pracovny. S tmavě modrou ovšem pozor, může v nás vytvářet jisté napětí. Královská modř je ale známkou luxusu.

Modré zátiší

Podobným případem je i fialová. Ta obecně platí za luxusní až extravagantní barvu. Tmavě fialová je velmi reprezentativní a hodí se tak do společenských prostor. Naopak levandulová je vhodná k relaxaci. Nic tedy nepokazíte, když si levandulovou vymalujete například ložnici.

Další uklidňující barvou, která nás vede k produktivitě je zelená. Je to barva přírody a působí tak uklidňujícím dojmem. Zelená také znamená nové začátky. Proto se skvěle hodí do ložnice nebo do pracovny.

Barvy, které jsou v posledních letech velmi oblíbené, jsou především žlutá a oranžová. Obě jsou totiž velmi energické, společenské a máme pocit, že nás zahřejí. Žlutá je navíc skvělá v tom, že opticky zvětší a prosluní každý prostor. Žlutě a oranžově můžete vymalovat obývací pokoj, kuchyň, dětský pokoj nebo také jídelnu.

Do dívčího dětského pokoje se přirozeně nabízí růžová. Nebojte se ji ale použít například i ve vlastní ložnici. Tato barva lásky vás totiž i uklidní po celém dni stráveném prací.

Jediná barva, na kterou je nutné si dávat pozor, je červená. Kromě toho, že to je barva moci, je to totiž také barva agrese. Proto ji použijte pouze v menším množství například v obývacím pokoji či v nějakém velkém prostoru, kde se jakoby ztratí.

Červený odstín zdi

Není bílá jako bílá

Bílá je tou nejuniverzálnější barvou. Pravděpodobně každý z nás má jednu místnost, která je jednoduše bílá. Ale možná se vám už stalo, že jste si po zdánlivě jednoduchém vymalování bílou řekli, že to ale není TA bílá, kterou jste si představovali. Nejste ovšem schopni říct, co se vám na ní nezdá. Vy jen víte, že to není to pravé ořechové. Vybrat totiž správnou bílou není tak jednoduché. Pokud si zajdete do obchodu s barvami, zjistíte, že bílá barva může mít spoustu přídavků, které se odvíjí podle pigmentu – standard, plus, bonus, polar nebo profi. Barva standard má bílého pigmentu málo, proto se používá v technických interiérech jako je sklep či garáž. Barvy jako polar či profi jsou těmi nejkvalitnějšími. Působí velmi čistě a dodávají více světla.


Pokud se vám tohle ale zdá jako zbytečná chemie a ztrácíte se v tom nepřeberném množství informací, není nic jednoduššího než si malíře objednat a říct mu přesně, jak si představujete, aby váš pokoj vypadal. U nás v Adamovi věříme, že nechat si vymalovat pokoj by nemělo být těžší, než si objednat taxík. Proto si v klidu domova vyberete datum, čas a barvu a o vše ostatní se postaráme my. A vy budete mít vymalováno, rychleji, než si stihnete vybrat barvu. To vše v té nejlepší kvalitě od profesionálního malíře pokojů! Adam totiž disponuje největší sítí ověřených malířů v ČR.

Bílý interiér0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page