Plíseň na nábytku: Jak ji účinně odstranit a předejít jejímu návratu
- Martin Hýl
- před 5 dny
- Minut čtení: 3
Objevili jste plíseň na nábytku? Tento problém nejen kazí vzhled vašeho interiéru, ale může mít i negativní dopad na vaše zdraví. V článku vám poradíme, jak plíseň bezpečně a účinně odstranit, jaké prostředky použít a co udělat, aby se už nevrátila. Prevence je klíčová – naučte se, jak udržet váš domov suchý a zdravý.

Zdroj: Canva
Kde se plíseň objevila?
Většina z nás má ve svém bytě nábytek vyrobený ze dřeva. Dřevo je skvělý a oblíbený materiál, ale může mít jednu nevýhodu. Při nedostatečné péči o domácnost může nasávat vlhkost a následně může dojít až ke vzniku plísně. Stejný problém může být i u čalouněných pohovek, křesel nebo koberců. Tyto materiály dobře sají vlhkost. Co tedy udělat pro to, abychom se s nepříjemnou plísní nemuseli potýkat a nábytek nám vydržel co nejdéle?
Plísni předcházejte. Jak?
Nejdůležitější a naprosto zásadní je, udržovat správnou vlhkost v bytě. K udržení správné vlhkosti nepotřebujete vlhkoměr. Ten využijete až v případě, že již s plísní máte opakovaně problém a nemůžete se jí zbavit. V opačném případě vám stačí, když si osvojíte pár jednoduchých návyků, které budete pravidelně dodržovat.
1. Větrejte. Alespoň dvakrát denně otevřete okna. Zapomeňte na dlouhé nebo celodenní větrání pomocí ventilace. Nejúčinnější je, hlavně v zimních měsících, větrat krátce a intenzivně. Otevřete dokořán všechna okna na zhruba 3-5 minut a poté zavřete.
2. Nábytek odsuňte od zdí. Není vhodné, aby byly skříně a jiné, hlavě větší kusy nábytku, přisunuty těsně ke zdi. Zdi stejně jako nábytek potřebují „dýchat“. Nemají-li dostatečné množství prostoru kolem sebe, vlhkost se zde bude držet a plísni se bude dařit.
3. Topte. Hlavně během chladných a vlhkých měsíců. Na studené zdi totiž dochází ke kondenzování vody. Jestliže k této zdi přisunete nábytek, zeď ani nábytek nemají možnost vysychat a začne se tvořit plíseň. Pokud byt vytopíte na dostatečnou teplotu, stěny se zahřejí a ke kondenzaci nebude docházet. Zároveň se prostor vysuší.
Ve vlhkých místnostech jako jsou např. koupelny nebo kuchyně vám mimo jiné může pomoct, když nanesete na zeď protiplísňový nátěr. Ten vám může pomoci plísni předejít. Na kolik by vás nanesení takového nátěru přišlo, můžete zjistit na naší kalkulačce malování.

Zdroj: Canva
Jak odstranit plíseň z nábytku?
Někdy se stane, že i přes veškerou snahu se plíseň na nábytku zkrátka objeví. Nezoufejte. Je několik způsobů, jak se plísně zbavit. V prvé řadě záleží, na jakém materiálu se plíseň objevila. Plíseň na dřevěné skříni se může chovat trochu jinak než plíseň na pohovce. Při odstraňování také může hrát roli barva nábytku. Agresivnější čisticí prostředky mohou nábytek lehce zesvětlit. Na tmavém nábytku sice plíseň neuvidíme hned, ale po vyčištění zde mohou zůstat světlejší skvrny.
Odstranit plíseň můžete pomocí domácího roztoku. V boji s plísní je velmi oblíbený bílý ocet nebo jedlá soda. Bílý ocet smícháme s vodou v poměru 1:1. Poté pomocí rozprašovače nastříkáme na nábytek a necháme působit. Nakonec houbičkou nebo hadříkem očistíme. Další možnost je využití pasty z jedlé sody. K jedlé sodě přidáme malé množství vody tak, aby vznikla pasta, kterou naneseme na postižené místo. Pastu necháme působit několik desítek minut. Poté omyjeme a očistíme hadříkem. Kromě domácích čisticích prostředků můžete koupit také prostředky přímo určené na odstranění plísně z nábytku. Cena se liší podle výrobce.
Rada na závěr
Pokud už jste z nějakého kusu nábytku plíseň jednou odstraňovali, je velmi pravděpodobné, že se zde může objevit znovu. Tato místa bývají náchylnější. Pravidelně je proto kontrolujte, udržujte je suché a čisté a snažte se dodržovat výše zmíněná pravidla: větrejte, topte a nábytek odsuňte, aby měl možnost „dýchat“.